Wełna mineralna
Poznaj technologię ocieplania budynków wełną mineralną
O wełnie mineralnej
Wełna mineralna jest bardzo popularnym materiałem izolacyjnym w Polsce. Stosowana jest zarówno do ocieplania poddaszy, stropów, ścian, jak i podłóg. Rozróżniamy dwa główne rodzaje wełny mineralnej:
-
Wełna skalna – otrzymywana w procesie wytapiania bazaltu w temperaturze 1400°C
-
Wełna szklana – wytwarzana w procesie wytapiania piasku kwarcowego i stłuczki szklanej
Posiadają one identyczne właściwości termoizolacyjne, jednak ze względu ciężar i elastyczność ich zastosowanie jest inne. Wełna skalna, ze względu na wyższą wytrzymałość mechaniczną i twardość, stosowana jest głównie do ocieplania ścian zewnętrznych. Wełna szklana natomiast sprawdza się w ocieplaniu przestrzeni między krokwiami, dachów, stropów i ścian działowych.
Jakie zalety posiada wełna mineralna?
Za zastosowaniem wełny mineralnej w termoizolacji budynków, przemawia wiele zalet:
-
wysoki stopień termoizolacji
-
łatwość transportu, dzięki pakowaniu wełny szklanej w formie spracowanych rolek
-
łatwość montażu, kształtowania i docinania kawałków wełny
-
niepalność
-
zdolność pochłaniania dźwięków
-
paroprzepuszczalność i wodoodporność
Z powodu m.in. higroskopijności, nasiąkliwości, większego ciężaru oraz wyższych kosztów wykonania izolacji wełną mineralną, coraz częściej zaleca się stosowanie alternatywy – ocieplania metodą wdmuchiwania wełny celulozowej.
Na jakim obszarze wykonujemy ocieplenia wełną mineralną?
Ocieplenia metodą wdmuchiwania wełny mineralnej wykonujemy, m.in. dla klientów z: Poznania, Torunia, Bydgoszczy, Gniezna, Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry, Kalisza. Dla naszych klientów kluczową kwestią związaną z ociepleniem budynku są oszczędności na ogrzewaniu zimą i większy komfort termiczny latem. Korzystamy więc jedynie z najlepszych dostawców materiałów izolacyjnych.